Vil forbrugerne tænke, at det er for besværligt at rense deres emballager og transportere dem til en forretning for at fylde dem op igen? Det er ved at blive normen for os at have genopfyldelige vandflasker med os, men er det for stort et skridt at slæbe frem og tilbage på store flasker med vaskemiddel?
Og vil de kunne motiveres til at købe mindre, ikke så pæne refill pakker, som står på hylden i supermarkedet ved siden af full-size produkter i mere attraktive emballager?
Og vil de stole på, at en koncentreret version af et vaskemiddel i en refill pose, som skal fortyndes med vand derhjemme virkeligt har den samme vaskeevner, som de produkter, de er vant til at købe?
Som Richard Slater, Unilever’s Chief R&D Officer, forklarer: “Dette er et virkelig spændende område, hvor vi har som mål at tage en ledende rolle. Hvor vi har arbejdet med udvikling af mulige løsninger og eksperimenteret ganske længe, er dette et nye og meget anderledes koncept for forbrugerne.
“Vi arbejder med forskellige tilgange til at tackle problemstillingen, da der næppe vil være én løsning, der kan fungere for alle. Vi er besluttet på at gøre en reel forskel ift. plastic udfordringen, og vi vil fortsætte med at ekperimentere, teste, lære og raffinere.”